Mezi nejčastějšími státy, kam se jezdí za prací je jednoznačně Německo a Rakousko. Nicméně skvělé pracovní příležitosti nabízí například i Švýcarsko, USA a další státy. Bohužel ne na všech pracovních pozicích se daří stejně platovým podmínkám. Dokonce i zde se můžeme setkat s tím, že je zde určena minimální mzda. Ta je svým způsobem jistou zárukou, že zaměstnanec dostane plat, který bude minimální mzdou v daném státě. A jednotlivé státy mohou skutečně nabídnout poměrně zajímavé mzdy. Otázkou je, zdali je zavedena úplně všude?
Německo – až třikrát vyšší mzdy, než které lze získat běžně v naší republice, ty již nalákaly mnoho zájemců o práci v Německu. I zde existuje minimální mzda, stejně jako u nás, jen s daleko zajímavějšími čísly. Není to sice tak zaběhlá zaručená mzda jako v ČR, ale čísla mluví za vše. Minimální mzda v Německu vznikla v roce 2015 a její spodní hranice byla v té době 8,50 €/hod. Od té doby se neustále navyšuje a v současné době je stanovena na 9,50 € za hodinu. Vzhledem, k tomu, že se zvýšení minimální mzdy v Německu plánuje každý půlrok, vypadá to, že po červnu se opětovně zvedne.
Rakousko – musí se i v tomto případě přiznat, že s výší mzdy nijak nezůstává pozadu za Německem. Ovšem k překvapení mnohých není stanovená centrální minimální mzda, Rakousko má nastavený trochu jiný systém. Ve většině odvětví je totiž garantovaná minimální mzda. Tu stanovují odbory a zaměstnavatelé v kolektivní smlouvě. A upřímně stanovená minimální mzda vyšší než 1 500 Euro měsíčně je přece jenom výrazně vyšší, než minimální zaručená mzda v České republice.
Švýcarsko – patří mezi nejbohatší země na světě a skutečně podle toho vypadá i minimální mzda. Lidé zde mají v podstatě velmi pěkné příjmy a to i přes to, že je zde poměrně nákladné bydlení i stravování. Nicméně ustanovuje minimální mzda Švýcarsko jako druhé nejvyšší v Evropě. Průměrný plat se pohybuje v přepočtu na naše peníze na 140 000,- Kč měsíčně a stanovená minimální mzda je 97 400,- Kč. Je pravdou, že i v tomto případě je vyšší, než německá minimální mzda.